mcrblg-header-image

search

Rodzaje druku


4Druk od dawien dawna przyprawiał o dreszcze. Wszystko zaczęło się od tego, że każdy chciał posiadać swoją książkę, ale … nie było jak. Przed wynalezieniem druku człowiek musiał to wszystko pisać ręcznie co sprawiało nieziemskie kłopoty. Dziś za to porozmawiamy już o współczesnym druku, czyli drukarce laserowej oraz atramentowej. Postaramy się te dwa sposoby również ze sobą porównać i zobaczymy co nam wyjdzie.

Szał technologiczny lat 50

Gdyby nie szła na komputery osobiste w 50 roku oraz na inne urządzenia elektryczne to z pewnością nie widzielibyśmy drukarek takich jak dziś, albo nie mielibyśmy ich w ogóle. Otóż wszystkie te technologie zostały odkryte na przestrzeni lat 70, a dzięki komputerom osobistym mogły zostać szybko przekształcone w coś lepszego, mniejszego, a co najważniejsze zostały dostosowane do portfela zwykłego Kowalskiego. U nas w Polsce drukarki to przełom lat 90, ale to i tak dobrze!

Druk cyfrowy

To chyba najstarszy z wymienianych dzisiaj. Jest on szybki, lecz drukarki oferowane, które są wyposażone w druk laserowy najczęściej mało nie kosztują. To wszystko spowodowane jest bardzo trudną budową oraz dbałość o szczegóły co w tym przypadku musi zaistnieć. Cofnijmy się do historii. Pierwsza drukarka laserowa została wynaleziona w roku 1977. Jak nie trudno się domyśleć zrobiła wtedy bardzo wielką furorę. Może tak, jeszcze nie wtedy,tylko z stworzeniem drukarki personalnej przez HP, ponieważ pierwsza drukarka kosztowała 350 tysięcy dolarów i drukowała 120 stron na minutę. Nie obsługiwała kolorów. Czy wtedy ten interes się opłacał? NIE. Ale z czasem wynalezienia drukarki dla Kowalskiego przez HP w roku 1984 to coraz częściej stawało się rzeczywistością.

Druk atramentowy

Prosta konstrukcja, a co najważniejsze tania produkcja oraz bardzo tani tusz to jedne z zalet tej drukarki. Na samym początku jednak musimy się zastanowić co wybieramy – jakość vs cena. Jeśli stawiamy na jak najniższą cenę to warto by zainteresować się drukarką atramentową, chociaż wiem że i druk laserowy może być tani. Jeśli zaś stawiacie na jakość to tylko druk laserowy, bądź przy większych nakładach druk offsetowy.

 1. xdx

  Co do tego szału na technologie to może i masz racje

 2. robert

  Ja mam drukarkę atramentową – aż z ciekawości sprawdziłem

 3. drukarzz

  Ciekawe kto miał tyle kasy w tamtych czasach XD

 4. wybieraj

  Pomiędzy jakością, a ceną.

  Ja wolę cenę

 5. kasia

  No teraz to tylko chyba laser, ale nie jest on drogi moim zdaniem

Dodaj komentarz

close
search
avatar

Hi, guest!

settings

menu